NEMOCI PSŮ
INFEKČNÍ LARYNGOTRACHEITIDA
Tzv. Psincový kašel. Nemoc je obzvláště vysilující pro plemena se slabou průdušnicí a pro starší jedince. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy či jejich sekrety.
Příznaky
suchý, záchvatovitý kašel
dávení
někdy tvorba hlenu
Očkování
Intranasálnívakcína účinkuje až devět měsíců. Pes by měl být očkován, pokud chodí na výstavy, pobývá v psích hotelích nebo si hraje s cizími psy.
PSINKA
Psinka může být smrtelná i při okamžitém zásahu. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy nebo jejich sekrety. Bylo určeno několik virů, které způsobují klinický obraz podobný psince, mluvíme pro spíše o psinkovém komplexu. Rozlišujeme tři základní formy: slizniční, střevní a nervová. Příznaky choroby jsou velice různorodé, záleží na typu onemocnění. Léčení se provádí antibiotiky. Prevencí proti této chorobě je očkování. Neočkované zvíře nevodit na místa, kde se vyskytuje větší množství psů (parky, výstavy atd.).
Příznaky
kašel
zánět a výtok z očí
zvracení a průjem
horečka a dehydratace
neurologické změny včetně záchvatů, mohou se objevit později
Většinou se nejdříve projevuje vysokými teplotami, které trvají 2-3 dny, potom ustoupí. Pes může být malátný a nepřijímat potravu. Téměř vždy je onemocnění provázeno zánětem horních cest dýchacích, kašlem a zánětem spojivek s hnisavým výtokem z očí. Pes může zvracet, mít průjem, někdy až krvavý.
Očkování
Všechny vakcíny jsou účinné minimálně jeden rok, řada z nich déle. Štěňata nechte očkovat podle doporučení výrobce, obvykle v osmi týdnech a znovu v 10-12 týdnech věku. Přeočkování se provádí po roce, poté každý rok až tři roky podle doporučení veterináře.
INFEKČNÍ HEPATITÍDA
Hepatitida může být smrtelná, pokud se neléčí ihned. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy nebo jejich sekrety. Infekční hepatitida, neboli Rubarthova choroba, která postihuje psy všech věkových kategorií. Virus napadá játra, v nichž způsobuje často nenapravitelná poškození. Prvními příznaky jsou horečka doprovázená zvracením, bolestí břicha a skleslost psa.
U vážných infekcí můžeme zjistit žloutenku, případně i delší krvácení. U štěňat je onemocnění často doprovázeno modrým zabarvením rohovky (modrý zánět rohovky).
Virová hepatitida psa je onemocněním specifickým pouze pro tento živočišný druh a není tedy přenosná na člověka.
Příznaky
zvracení a průjem
dehydratace
žloutenka
Očkování
Všechny vakcíny jsou účinné minimálně jeden rok. Štěňata nechte očkovat podle doporučení výrobce, obvykle v osmi týdnech a znovu v 10-12 týdnech věku. Přeočkování se provádí po roce.
Vakcína proti infekční hepatitidě je často spojena s vakcínou proti psince a vakcinace proti oběma onemocněním probíhají současně
LEPTOSPIROZA
Leptospiróza se přenáší močí celé řady domácích i divokých zvířat, včetně potkanů. Zvíře se často nakazí plaváním ve znečištěnné vodě. Nemoc může být přenosná i na člověka. Leptospiróza je infekční onemocnění, které je nakažlivé nejen na psa, ale i na ostatní živočišné druhy včetně člověka. Původce infekce (bakterie) je přenášen prostřednictvím kontaminované moče. Častým přenašečem a rezervoárem onemocnění je krysa.
Ve vážných případech je onemocnění doprovázeno slabostí, horečkou a zvracením. Protože bývají poškozené ledviny, často se objevuje urémie (hromadění dusíkatých produktů metabolizmu, které jsou u zdravých jedinců vylučovány močí). I po uzdravení zůstává pes přenašečem zárodků a může tak předat onemocnění dalším zvířatům.
Příznaky
apatie
nechutenství
potíže s ledvinami a játry
Očkování
Pokud hrozí, že pes přijde do styku s močí hlodavců, nechte ho očkovat spolu s psinkou.Přeočkování se provádí po roce. Vakcinace je často spojena s vakcinací proti psince a Rubarthově chorobě.
LYMSKA BORRELIOZA
Včasná léčba antibiotiky může zabránit rozvoji dalších příznaků. Nemoc se přenáší infikovanými klíšťaty.
Příznaky
postižení hybnosti
bolest kloubů
horečka
nechutenství
Očkování
Chraňte psa proti klíšťatům, přisátá včas odstraňte a místo vydezinfikujte.
PARAINFLUENZA
Infekce s méně závažným průběhem, která však zvyšuje riziko zápalu plic. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy nebo jejich sekrety. Onemocnění, jinak zvané kotcový kašel nebo podle hlavních příznaků infekční tracheobrinchitida je vyvoláno působením několika různých virů a bakterií. Zpočátku se projevuje suchým kašlem. Sekundární bakteriální komplikace mohou později postihnout i plíce a způsobit jejich zánět.
Parainfluenza je velmi nakažlivá a snadno se přenáší z jednoho psa na druhého přímým kontaktem, ale i prostřednictvím vzduchu.
Vakcinace poskytuje vynikající ochranu zvířete.
Parainfluenza je velmi nakažlivé onemocnění a můžeme ho přirovnat k rýmě u člověka.
Příznaky
kašel
dávení
horečka
Očkování
Všechny vakcíny jsou účinné minimálně jeden rok i déle. Štěňata nechte očkovat v osmi týdnech a znovu v 10-12 týdnech věku. Přeočkování se provádí po roce.
PARVOVIROZA
Parvoviróza může být smrtelná, pokud se neléčí. Přenáší se kontaktem s nakaženými psy nebo jejich sekrety. Parvoviróza, neboli virový hemorrhagický zánět žaludku a střev, je vysoce nakažlivá, postihuje psy v každém věku a v případě štěňat nebo oslabených jedinců častzo končí smrtí.
Klinickými příznaky jsou zvracení a zejména průjem, který je často krvavý (hemorrhagický). Organismus nemocného zvířete velmi rychle dehydratuje (odvodní se) a ve vážných případech během dvou až tří dnů nastává smrt.
Pro záchranu nakažených zvířat je nutná intenzivní léčba, která spočívá v nepřetržitém několikadenním podávání infuzních roztoků pomocí kapaček.
Před poměrně nedávnou dobou byla na trh uvedena účinná vakcína, která významně snížila výskyt tohoto onemocnění v psí populaci. Tato vakcína ochraňuje psa přibližně dvanáct měsíců.
Onemocnění není přenosné na člověka ani na kočku. Podobné onemocnění u kočky - panlekopenie, je vyvoláno jiným virem.
Příznaky
prudké zvracení a průjem, případně s krví
apatie
dehydratace
Očkování
Všechny vakcíny jsou účinné minimálně jeden rok. Štěňata nechte očkovat v osmi týdnech a znovu v 10-12 týdnech věku. Přeočkování se provádí po roce.
Parvoviróza je často zodpovědná za úhyny štěňat a dokonce celých novorozených vrhů.
VZTEKLINA
Příznaky vztekliny jsou velmi proměnlivé. Nemoc se přenáší slinami psů a dalších nakažených zvířat a manipulaci s uhynulými těly. Je smrtelná a vysoce nakažlivá pro člověka.
Příznaky
zvýšená slinivost a agresivita
ztráta plachosti
ochrnutí
nemohoucnost
Očkování
Nechte psa očkovat v 13-15 týdnech, poté po roce a pak každý rok.
Pokud berete psa do zahraničí, musíte ho dát očkovat proti vzteklině. Asi 30 dnů po vakcinaci se provádí krevní zkouška, která zjistí, zda má pes v těle dostatek protilátek. Poté veterinář vystaví potvrzení, že zvíře bylo očkováno a podrobeno krevní zkoušce.
VAKCINAČNÍ SCHÉMA
Základní principy vakcinace (pro vakcíny od různých výrobců se mohou mírně lišit)Věk psa Viróza Poznámka
4 - 6 týdnů Parvoviróza
7 - 8 týdnů Psinka
Rubarthova choroba
Parvoviórza
12 - 13 týdnů Psinka Možno opakovat v 15 týdnech
Rubarthova choroba
Parvoviróza
Leptospiróza
16 týdnů Kotcový kašel
20 týdnů Kotcový kašel
6 měsíců Vzteklina
12 měsíců Psinka
Rubarthova choroba
Parvoviróza
Leptospiróza
DISPLASIE KIČELNÍHO KLOUBU
Tímto článkem bychom Vám chtěli osvětlit některé mýty ohledně displazie kyčelních kloubů u labradorských retrieverů. Mnozí chovatelé o ní nemluví vůbec, my děláme vše proto, abychom tomuto onemocnění u našich štěňat předešli.
"Displazie kyčelního kloubu je v současné době velmi rozšířené onemocnění u psů a to i přes 25 letou snahu veterinárních lékařů a chovatelů o snížení a kontrolu výskytu tohoto onemocnění v populaci řady plemen psů. Displazie kyčelních kloubů je onemocnění nejvíce se vyskytující u velkých težkých plemen a přiležitostně také u plemen malých. Displazie je u psa vývojovým (nikoli vrozeným) onemocněním s polygenní dědičností, vznikající během růstu a může se vyskytnout na jakékoli kosti a vést tak k poruchám vývoje kloubu loketního, kolenního, ramenního nebo kyčelního.
Displazii kyčelního kloubu můžeme definovat jako abnormální utváření kyčelní jamky a hlavice stehenní kosti u geneticky presdisponovaných jedinců, které se projevuje jeho instabilitou a následným vývojem patologických změn na všech strukturách kloubu. Statisticky je výskyt stejný u samic a samců."
Tolik tedy slovo odborníka a teď se Vám to pokusíme trochu laicky ozřejmit. Jak vidíte na obrázcích, kloub u nemocného psa nesedí v jamce "napevno", jeho pohyb je uvolněný a časem způsobuje zduřeniny a trhlinky v chrupavce, šlachách či dalších orgánech s kloubem v těsném sousedství. Důležité je to slovo "časem", protože i psi s velmi špatnou displazií často neprojevují žádné příznaky až do stáří, kdy pro ně začne být pohyb nepříjemný a bolestivý. Při zjištění v pozdním věku, kdy už nastaly ony "patologické změny", je léčba drahá a málo úspěšná. Nejdůležitější tedy je postavit se k tomuto faktu čelem a podniknout správné preventivní kroky.
Začínáme pečlivým sledováním genetických predispozic po několik generací nazpět a správným výběrem rodičů. Jak známo, geny mají tendenci jít "obskočmo" po generacích a proto není nejvhodnějším řešením zakoupit štěně, jehož oba rodiče měli nulovou displazii. Důležití jsou proto také prarodiče i praprarodiče Vašeho štěňátka. Zdůrazňujeme, že se jedná o predispozice (náchylnost), nikoli vrozenou genetickou vadu.
Dalším důležitým krokem je správná péče jak o rodiče, tak o štěňátka a to také v době, kdy už ho máte doma. Zdraví svého psa máte plně v rukou Vy a sebelepší předci nepomohou. Protože labradoři se řadí do rizikové skupiny větších a těžších plemen, rozhodně se vyplatí investovat do kvalitního krmiva a to zejména v kritickém prvním roce života, kdy pes potřebuje živiny specifické pro bezproblémový růst. Odzkoušeno máme krmivo Happy Dog Junior Croq GR 23, které bylo vyvinuto právě pro tyto účely. Neméně důležitý je také dostatek pohybu. Velmi doporučujeme zejména plavání, při kterém vyvíjející se kostra nemusí tlumit nárazy jako je tomu například u běhu. Labradoři je navíc přímo milují.
Protože displazie vzniká v období růstu (čím překotnější tím hůře), nemůžeme Vám (my ani jiný chovatel) zajistit, že prodané 7-8 týdenní štěně displazii nebude mít. To se pozná s jistotou přibližně v 1 roce stáří podle RTG. Zastáváme názor, že prevence je vždycky lepší než léčba, ale pokud by Vaše štěně displazii přece jen mělo, musíte o tom vědět a to co nejdříve. Kvůli včasnému odhalení displazie u mladých psů pro své klienty pořádáme "hromadné" rentgenování u našeho dvorního veterináře.
A co dělat když už Váš pes displazii má? Vždycky se dá něco dělat. Krokem číslo jedna je zajistit, aby ani pejsek s největším apetitem neměl nadváhu, protože ta by celý problém jen zhoršila. Kvalitní krmivo a správné dávkování jsou tedy samozřejmostí. Pak jsou tu potravní doplňky ve formě prášků, které jsou sice na trhu jen několik posledních let, ale už stačily prokázat svou užitečnost. V době, kdy je pes bez bolestí je dobré zejména maximálně podpořit tvorbu a regeneraci kloubní chrupavky, k čemuž jsou například přípravky z řady Caniviton. Starším psů s problémy s pohyblivostí (a to nejen kvůli displazii) je určen přípravek Arthro Fit, který je tzv. 2 v 1 - výživa a tlumení bolesti.
Opět je důležitý pohyb. "Uvolněnost kloubu se dá do jisté míry "dohnat" zpevněním okolního svalstva. Ovšem vždy je třeba najít rovnováhu mezi omezovním psa "protože je přece nemocný" a tvrzením, že "vypadá, že mu pohyb nevadí". Vadí. Displazie je záludná v tom, že se dlouho nemusí projevovat vůbec a pak to jde "rychle z kopce". Navíc jsou labradoři opravdovými hrdiny a bolest (jakoukoli) často dlouho vůbec nedávají znát. Určitě tedy není dobré nechat psa běžet podél kola, když se vydáte na túru. Lepší jsou kratší procházky a častěji a vyvarovat se běhání a skákání po tvrdém povrchu (beton). Opět - plavání je ideální, ovšem pozor na příliš studenou vodu. Labradoři jsou prostě labradoři a nadšeně se vrhnou do horské říčky uprostřed zimy.
Úsudek je tedy především na Vás a vězte, že když se chce, tak se dá zvládnout cokoli. Z naší zkušenosti je ovšem nejlepší problémům předcházet tak, aby nevznikly vůbec. Přejeme Vám i Vašemu pejskovi pevné zdraví!
1n4kr
(vlasta, 18. 8. 2011 21:18)